میلگرد ساده صنعتی چیست؟

میلگرد با تنش جاری ۲۴۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش گسیختگی ۳۶۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی در زمان گسیختگی ۲۵درصد به عنوان میلگردنرم یا میلگردخام شناخته شده و عمدتاً بصورت صاف و بدون آج است.

میلگرد ساده صنعتی برای آهنگری، تغییر شکل و انجام عملیات تراش بر روی آن مناسب است. ‌بطور کلی به‌ عنوان یک میلگرد داکتیل شناخته می‌شود.

میلگرد به سه گروه تقسیم می‌شود: فولاد نوع A-1 فولاد نوع A-2 فولاد نوع A-3

فولاد A-۱ از نوع صاف بوده و مقاومت تسلیم و مقاومت کششی (تنش گسیختگی) آن به ترتیب 24۰۰ و 36۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع می‌باشد.

فولاد A-2 از نوع آجدار با مقاومت تسلیم ۳۴۰۰ و مقاومت کششی ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است.

​​​​​​​فولاد A-3 نیز از نوع آجدار با مقاومت تسلیم ۴۰۰۰ و مقاومت کششی ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است.​​​​​​​


قیمت میلگرد ساده


تماس با مشاورین فروش

میلگرد اتومات

مراحل تولید میلگرد ساده صنعتی با دستگاه اتوماتیک

برای تولید میلگرد ابتدا شمش را در کوره با دمای ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد قرار می دهند و وقتی شمش ها داخل کوره قرار گرفتند،جهت نورد آماده می شوند.

شمش ها پس از رسیدن به دمای مورد نظر جهت نورد به خط تولید ارسال می شوند،سپس شمش پخته شده روی رولیک قرار گرفته و به طرف مرحله بعد هدایت می شوند.

مرحله رافینگ در سه مرحله از قطر شمش ها کاسته و به طول آن ها می افزاید.

پس از مرحله رافینگ به مرحله قیچی توسط رولیک جهت برش در طول های مشخص انتقال داده می شود.

میلگرد تولید شده با گیوتین طبق استاندارد ISIRI ایران به طول ۶ متر و ۱۲ متر برش و به صورت بندیل بسته بندی می گردد.

استانداردهای میلگرد ساده
این نوع میلگرد براساس استانداردها میلگرد A1 و براساس استانداردهای جدید میلگرد ساده INSO3132 گفته می شود.
میلگرد ساده در صنایع فولادی آذر گستر از قطر 12 تا 70 میلیمتر از شمش 5sp . 3sp تولید می شود.

نحوه تولید میلگرد ساده نوردی

میلگرد ساده نورد دستی معمولا از بیلت و یا ورق‌های ضایعاتی بدنه‌ی کشتی و کنار ورق‌ها تولید می‌ گردد.

برای تولید میلگرد ساده نورد دستی ابتدا ورق‌ها پس از محاسبه قطر میلگرد به طول‌های حدودا یک سوم طول میلگرد نهایی قطعه قطعه می‌گردد.

مرحله بعد در کوره با حرارت ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد قرار می‌دهند، پس از آن‌که ورق‌ها به‌صورت یکنواخت سرخ شدند آن‌ها را در غلطک‌های مختلف قرار می‌دهند و نورد می‌کنند.

مرحله آخر مقطع مستطیل میلگرد را به دایره تبدیل کرده و به طول ۶متر بسته‌بندی می‌کنند . ​​​​​​​

میلگرد نوردی

میلگرد ترانس

 یکی از پرکاربردترین مقاطع فولادی است که به علت دارا بودن تنوع بالا در سایز و انواع از درونی ترین تا بیرونی ترین مراحل ساخت و مقاوم سازی درپروژه های صنعتی وساختمانی کاربرد دارد.

این نوع میلگرد صنعتی با مقاومت بالا و دارا بودن ظاهری صاف و صیقلی، آن را از دیگر انواع میلگرد متمایز میکند.

این محصول فولادی ابتدا تحت عملیات نورد گرم تولید شده میلگرد خام بعداز اسید شویی  با نورد سرد از دوزه کششکاری توسط گیره عبور داده می شود و با پولیش زدن، سطح آن صیقلی می شود.

کیفیت و میزان صیقلی بودن که وجه ممتاز و مهم میلگرد ترانس است بستگی به ساختار و نحوه پولیش زنی دارد و بر همین اساس میتوان این نوع میلگرد را به سه دسته میلگرد کششی و تک پولیش و دو پولیش تقسیم بندی کرد.

البته آلیاژ میلگرد، قطر و سطح مقطع نیز جزء مولفه های مهم و تاثیرگذار در دسته بندی این میلگرد به شمار می آیند که در اینجا به بررسی انواع میلگرد ترانس و کاربرد و تفاوتهای هریک میپردازیم.

میلگرد تک پولیش

همانطور که گفته شد در ابتدا به صورت میله های فولادی است که از عملیات نورد گرم گذشته و ظاهری ناهموار و تیره دارد، پس با روش پولیش زنی، زائده های سطح آن برطرف شده و یکدست و صیقلی می گردد، این میلگرد که هم دارای ظاهری صاف و زیبا بوده و هم از مقاومت خوبی برخوردار است، در جاهایی کاربرد دارد که این دو مولفه هر دو با هم حائز اهمیت باشند، مانند ساخت و تولید قطعات هیدرولیکی ماشین آلات صنعتی یا خودروها، سیلندرها و پمپ های آب و نفت که تحت عملیات ماشین کاری و غیره ظاهرشان دچار آسیب و تغییر نشود در مواردی تولید قطعات فلزی و غیره …..

 

"</p

میلگرد دوپولیش

 

همانطور که از نامش پیداست، عملیات پولیش زنی برای این نوع میلگرد دو گانه یا دو مرحله ای است بنابراین شفافیت سطحی آن بیشتر شده و ظاهری آینه ای به خود گرفته است.

کاربرد اصلی آن در جاهایی است که هم باید از خاصیت مقاوم بخشی آن بهره برد و هم از زیبایی، مانند مکانهایی که نیازمند سطحی آینه ای و نشکن باشیم مانند قطعات بیرونی اتومبیل که هم در معرض برخوردهای فیزیکی و خوردگی ها قرار دارند و هم درمعرض دید هستند و بر ظاهر خودرو تاثیرگذارند یا در قسمتهای بیرونی و محافظ نمای ساختمانها با رعایت بحث زیبایی معماری و همچنین قطعات قابل رویت ماشین آلات صنعتی …

"</h2

میلگرد بلبرینگ خور

 

این میلگرد نوعی از میلگردهای ترانس دوپولیش است با این تفاوت که قابلیت بلبرینگ خوربودن نیز به آن اضافه شده است.

برای تولید این نوع میلگرد از فولاد CK45 و st37 استفاده شده است.

کاربرد اصلی آن نیز برای ساخت قطعاتی که در آنها از بلبرینگ استفاده می شود مثل رولیک ها و ماشین آلات صنعتی و اتومبیل هاست و همچنین صنایع مبل سازی و ابزار ویراق آلات و غیره …

 

"</p

میلگرد کششی یا روغنی

برای تولید میلگرد کششی از میلگرد خام استفاده میشود که دارای قطرهای مختلف و در طولهای 6 متری یا به صورت کلاف برش زده شده است.

پایه تولید این نوع میلگرد که در ابتدا با روشهای مختلف تحت کشش قرار میگیرد و پس از رسیدن به طول وقطر (حتی دهم دار) مورد نظر، تابگیری شده و سپس به اندازه 3 متر و یا کلاف بسته بندی می گردد .

سطح این نوع میلگرد صاف و روغنی براق می باشد که نسبت به انواع قبلی از مقاومت بالاتری و گردی برخوردار است و بیشترین کاربرد آن در تولید پیچهای بلند (پیچ متری ) و تولید قطعات فلزی صنعتی می باشد .

عکس میلگرد کششی ترانس روغنی

میلگرد سنگ خورده (سر زرد و سرقرمز)

در فرآیند تولید این نوع میلگرد از دستگاههای سنگ زنی به جای پولیش زنی، برای یکدست و صیقلی کردن سطح میلگرد استفاده میکنند که رایج ترین آنها دستگاه لیدکوپینگ است که تولید کشور سوئد میباشد و از دقت بالایی برخوردار است و تلورانس ابعادی آن وسیع است یعنی ضخامتهای ایجادشده توسط این دستگاه بین 6تا100 میلیمتر است،بنابراین میتواند پاسخگوی نیاز مشتریان در ابعاد و سایزهای متنوع باشد.

این نوع میگرد به دو شکل میلگرد سر زرد و سر قرمز تولید میشود که در واقع رنگی که روی سطح مقطع آن زده شده،مشخص کننده ساختار و روش تولید آن در فرآیند کشش بوده (روش ترمکس یا خنک کاری سرد و برگشت تحت کنترل) که هرکدام از آنها موجب بروز ویژگیهای متفاوت در میلگرد و انواع آن و تفاوت در محل کاربردشان میشود.

 

میلگرد سنگ خورده سر قرمز یا سر زرد

میلگرد مفتول (کلاف)

میلگرد مفتول بیشتر برای جاهایی کاربرد دارد که نیاز به خمکاری و تغییر شکل به صورتهای گوناگون وجود داشته باشد و تولید پیچ های در سایز های ریز ، زیرا از قطر پایین (بین 3 تا ۱۰ میلیمتر) برخوردار بوده و در عین داشتن ظاهری صاف وصیقلی، قابلیت انعطاف پذیری و خم شدن دارد مانند فرفوژه سازی در صنایع مبلمان یا نرده های تزیینی در دکوراسیون منازل و ادارات.

 

میلگرد شش پر

این نوع میلگرد صنعتی از استحکام و زیبایی بالایی برخوردار است و بیشتر در صنایع خودروسازی ، ماشین آلات صنعتی ، نساجی ، تولید مهره و برای ساخت وتولید قطعات نمایی مستحکم کاربرد دارد.

به طورکلی میلگردهای ترانس از دو ویژگی ظاهر زیبا و استحکام بالا برخوردارند و نوع کاربرد آنها براساس همین دو ویژگی تعیین میشود و به دلیل انجام کار زیاد روی آنها و ایجاد براقیت و شفافیت ظاهرشان، وقت و هزینه زیادی برای تولیدشان صرف شده که باعث بالا رفتن قیمت آنها نسبت به انواع دیگر میلگرد شده است.

این نوع میلگرد ساده صنعتی براساس استانداردهای مختلف تولید شده و دارای خواص و ویژگیهای متفاوتی میشوند و استانداردهای تولید این نوع میلگرد درکشورهای مختلف بنابر شرایط اقلیمی و آب وهوایی خاص هر کشور تعین میشود.

در ایران معمولی ترین نوع آن استاندارد روسیه است که باید در پلاک مشخصات محصول درج شود زیرا بر ساختار محصول و در نتیجه نوع کاربرد و رفتار میلگرد هنگام کاربرد تاثیرگذار است.

فروشنده میلگرد بنابر تعهد و مسئولیت کاری خود، موظف است که مشخصات محصول مندرج در پلاک را به رویت مشتری برساند و آگاهیهای لازم در این زمینه را به وی بدهد؛ لازم به ذکر است که کادر متعهد و متخصص شرکت آذر گستر سدید مشاوری امین و قابل اعتماد برای خریداران انواع میلگرد میباشد.

"</p