میلگرد ترانس یا کششی

میلگردها به همان اندازه که در ساختمان سازی کاربرد دارند، در صنعت هم کاربرد دارند. این میلگردهای صنعتی انواع گوناگونی دارند که یکی از پرکاربردترین آن‌ها، میلگرد ترانس است. میلگرد کششی (ترانس) انواع مختلفی دارد که هرکدام از آنها کاربرد و ویژگی‌های خاص خود را دارند. روش متفاوت ساخت میلگرد ترانس، آن را نسبت به سایر میلگردها و صنایع فولادی متمایز کرده است. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی نحوه ساخت و کاربرد میلگردهای کششی بپردازیم و انواع آن را معرفی کنیم.

 

میلگرد کششی یا ترانس چیست؟

میلگرد ترانس (کششی)، یک میلگرد بدون آج است که سطح صیقلی دارد و با آلیاژهای مختلف تولید می‌شود. این نوع میلگرد  نسبت به سایر میلگردهای موجود در بازار، مقاومت بالاتری دارد. از میلگرد ترانس بیشتر برای تولید قطعات صنعتی استفاده می‌شود و چون سطح صافی دارد، از آن در انواع آبکاری‌ها استفاده می‌شود.

وزن میلگرد کششی با توجه ‌به طول و قطر آن مشخص می‌شود. شما با کمک جدول وزن آهن آلات می‌توانید وزن میلگرد را به دست آورید. در این صفحه، ما فرمول و نحوه محاسبه وزن میلگرد را برای شما نوشته‌ایم.

 

میلگرد ترانس یا کششی

میلگرد کششی چه ویژگی هایی دارد؟

اصلی‌ترین ویژگی میلگردهای ترانس صیقلی و براق بودن سطح آنها است. این میلگردها مقاومت و استحکام بالایی دارند و می‌توان آن‌ها را به سایز دلخواه درآورد. یعنی شما می‌توانید میلگرد ترانس را در هر سایزی که مد نظرتان است، سفارش دهید؛ حتی سفارش‌هایی با اعداد ممیز دار و اعشاری!(دهم دار)

کاربرد میلگرد ترانس

میلگرد کششی یکی از پرمصرف‌ترین و پرکاربردترین مواد در صنایع فولادی است. دلیل این مصرف بالا هم داشتن تنوع بالا در ابعاد و سایزهای مختلف و همین‌طور اشکال مختلف است که باعث شده در مکان‌های متفاوت کاربرد داشته باشد.

از میلگرد ترانس ( کششی ) در ساخت پیچ‌ومهره، لولای آهنی، تولید قطعات فلزی، ابزار و ادوات کشاورزی، درب و پنجره آلومینیومی، حفاظ‌های ساختمانی، مبلمان فرفورژه و غیره استفاده می‌شود. 

چرا قیمت میلگرد ترانس بیشتر از سایر میلگردها است؟

این موضوع بیشتر به فرایند تولید میلگرد کششی مرتبط است. میلگرد کششی یا ترانس طی فرایند نورد سرد در چندمرحله‌ به وجود می‌آید و همین باعث شده که قیمت میلگرد کششی نسبت به سایر میلگردها بیشتر باشد. هر کدام از این مراحل بر روی قیمت میلگرد کششی تاثیر دارند. در صورتی که نیاز به پولیش میلگرد باشد هم باید هزینه اجرت پولیش را به قیمت میلگرد اضافه کنید. در ادامه مراحل تولید این میلگرد را به صورت خلاصه برای شما توضیح می‌دهیم:

• مرحله اول - اسید شویی میلگرد ساده:

در این مرحله پوسته‌های سطح میلگرد خام شسته می‌شوند.

• مرحله دوم - سر تراشی میلگرد ساده خام:

در این مرحله، میلگردهای ساده خام به میزان ۱۰ الی ۱۲ سانتی‌متر برای عبور از قالب (دوزه) تراشیده می‌شوند. به خاطر تراشیدن سر میلگرد، معمولاً ۳ درصد ریخت در نظر گرفته می‌شود.

• مرحله سوم - کششکاری:

بعد از سر تراشی، میلگرد ساده خام از قالب (دوزه) عبور داده می‌شود. در این فرایند سر میلگرد را توسط گیره یا فک با فشار اهرم قفل می کنند و فرآیند کششکاری شروع می‌شود. در فیلم زیر شما می‌توانید تمام مراحل کششکاری میلگرد ترانس را مشاهده کنید.

• مرحله چهارم - تابگیری میلگرد:

در آخرین مرحله، ابتدا میلگردها در اندازه‌های مورد نیاز برش داده می‌شوند. در نهایت، میلگردها (که عمل کشش روی آن‌ها انجام شده است) از دستگاه تابگیری عبور داده می‌شوند. دستگاه تابگیری دارای دو غلتک بزرگ است که میلگرد از آن عبور داده می شود.

کشش میلگرد صنعتی

به فرایندی که در آن میلگردها کشیده‌تر و لاغرتر و سطح صیقلی و صاف پیدا می‌کنند، کشش میلگرد گفته می‌شود. در این فرایند، میلگرد در سایزهای مختلف به‌دلخواه مشتری تولید می‌شود.

ویدیو مراحل کشش میلگرد را می‌توانید در ادامه مشاهده کنید.

تابگیری میلگرد کششی

آخرین مرحله از تولید میلگرد کششی، تابگیری میلگرد است. در این مرحله، میلگردها از دستگاه تابگیری عبور داده می‌شوند.

ویدیو تابگیری میلگرد کششی را می‌توانید در ادامه مشاهده کنید.

پیشنهاد مشاوران فنی ما قبل از خرید میلگرد ترانس

 

در برخی مواقع، قطعه شما نیاز به آبکاری ندارد یا قطعه توسط دستگاه تراپ یا سی‌ان‌سی تراشیده نمی‌شود. در این حالت، تراشکاری قطعه شما با دستگاه تراشکاری به صورت دستی  انجام شود.

پیشنهاد ما در چنین مواقعی، استفاده از میلگرد ساده خام به جای میلگرد ترانس است. این میلگرد دارای کیفیت بالایی است و شما در صفحه قیمت محصولات، می‌توانید قیمت میلگرد ساده خام را مشاهده کنید. جهت راهنمایی بیشتر با مشاورین ما در ارتباط باشید.

انواع میلگرد ترانس

میلگرد ترانس باتوجه ‌به نحوه ساخت متفاوتی که دارد، دارای محصولات متنوعی هم است. این میلگرد به ‌طورکلی با روش نورد سرد ساخته می‌شود و با گذراندن مراحلِ مختلفِ دیگر، محصولات متنوعی از آن تولید می شود. در ادامه مطلب به معرفی انواع میلگرد کششی و کاربرد آنها اشاره خواهیم کرد.

شما در انتهای صفحه می‌توانید تصاویر انواع میلگرد ترانس را هم مشاهده کنید.

 

۱- میلگرد ترانس تک پولیش

ترانس تک پولیش از میلگرد ساده خام که با نورد گرم تولید شده است توسط  نورد سرد به سایز مورد نظر رسیده و طی یک مرحله پولیش سطح آن صاف و براق می شود ، از میلگرد تک پولیش در قطعات پمپ‌های آب و نفت سیلندرهای هیدرولیکی استفاده می‌شود و ویژگی برجسته این نوع میلگرد، این است که اگر ماشین‌کاری هم روی آن انجام دهید همچنان شفافیت و براقیت خود را حفظ می‌کند. 

۲- میلگرد ترانس دو پولیش

میلگرد دو پولیش هم مانند تک پولیش طی فرایندی که گفتیم تولید می گردد ، اما با این تفاوت که از دستگاه پولیشکاری دو مرتبه می گذرد و به این علت میلگرد ترانس دو پولیش گفته می شود ، دیگر تفاوت که می شود به آن اشاره کرد سطح  آینه ای آن می باشد و میزان درخشندگی بیشتری نسبت به تک پولیش دارد. معمولا در مواردی که نیاز به قطعات فلزی تزئینی با مقاومت بالا را دارند مورداستفاده قرار می‌گیرد ، مثل کمک جلوی موتور سیکلت ها که از میلگرد دوپولیش استفاده شده است. 

۳- میلگرد ترانس سنگ‌خورده

برای تولید میلگرد ترانس سنگ خورده باید از دستگاه های ویژه تولید همین نوع میلگرد استفاده کرد. یکی از دستگاه‌هایی که می‌تواند این محصول را تولید کند دستگاه سنگ سنترلس که بسیار دقیق انجام می‌دهد و به هزارم میلیمتر نیز حساسیت دارد.

۴- میلگرد ترانس بلبرینگ‌خور

این محصول از لحاظ فیزیکی بسیار شباهت به میلگرد سنگ خورده دارد و سطح یک دست که دارد به میلگرد بلبرینگ خور معروف است. از ویژگی‌های این محصول می‌توان به  سطح براق و سایز دهم دار آن اشاره کرد که باعث شده خریداران را به خود جذب کند و یک محصول کاربردی باشد.

۵- میلگرد ترانس شش‌پر

همانطور که از اسمش پیداست، میلگردهای ترانسِ شش پر، شش گوشه دارند. این میلگردها از فولاد آلیاژی ST37 تولید می‌شوند که استحکام و زیبایی مناسبی دارد. میلگردهای شش‌پر در ساخت ماشین آلات صنعتی، خودروسازی و ساخت و تولید قطعات فلزی صنعتی کاربرد دارند.

۶- میلگرد ترانس روغنی

این نوع از میلگرد کششی هم به صورت نورد سرد تولید می‌شود. هنگامی که میلگرد ساده خام را به ‌صورت نورد سرد کشش دهیم، سطح میلگرد صیقلی و صاف می‌شود و به این ترتیب، میلگرد ترانس روغنی تولید می‌شود.

کشش میلگرد در مجموعه آذر گستر سدید با همکاری شرکت آتروپات با بهترین کیفیت و کمترین اجرت تولید انجام می‌شود. جهت مشاوره و نحوه خرید، می‌توانید با مشاورین فروش
شرکت آذر گستر سدید در ارتباط باشید.