راهنمای خرید

شرایط حمل و نگهداری میلگرد

چقدر از میلگردهای خود مراقبت می‌کنید؟ آیا اصلاً با شرایط حمل و نگهداری میلگرد آشنا هستید؟ میلگرد، یکی از مهم‌ترین اجزای تشکیل‌دهنده هر نوع سازه‌ای است که برای تقویت استحکام بتن به کار می‌رود. برای نگهداری و حمل این میله فولادی که چندان ارزان هم نیست، باید نکات مختلفی را رعایت کنید تا از زنگ‌زدگی و بروز سایر مشکلات در آن جلوگیری شود. در ادامه با ما همراه باشید تا با نحوه حمل و نگهداری میلگرد به روشی درست و اصولی آشنا شویم.

نکات و اصول حمل و نگهداری میلگرد

همانطور که می‌دانید، میلگردها در انواع مختلفی تولید می‌شوند که هر کدام ویژگی‌ها و کاربردهای منحصربه‌فردی دارند. از آنجا که ممکن است در یک پروژه ساختمانی از چندین نوع میلگرد استفاده شود، خوب است که با روش نگهداری از انواع میلگرد آشنا باشید تا بتوانید از میلگردهای خود به خوبی مراقبت کنید. در ادامه این شرایط و نکات مهم را آورده‌ایم:

اصول نگهداری و انبار میلگرد ضد زنگ

اصول نگهداری و انبار میلگرد ضد زنگ

 • جهت بستن تسمه به دور میلگرد ضد زنگ حتماً از سیم فولادی ضد زنگ یا تسمه پلاستیکی استفاده کنید.
 • در رابطه با حمل میلگرد ضد زنگ، این نکته را مد نظر داشته باشید که استفاده از دستگاه بالابر از جنس فولاد سیاه، به میلگردهای شما آسیب خواهد رساند. علاوه‌بر این، تماس مستقیم و بدون محافظ زنجیر با میلگرد استیل نیز برای آن مضر خواهد بود.
 • اگر میلگرد خود را در فضای باز نگهداری می‌کنید، حتماً یک پوشش محافظ از جنس پلی اتیلن یا هر پوشش مناسب دیگری روی آن بیندازید.
 • اگر می‌خواهید میلگردها را روی زمین نگهداری کنید، یک سکوی مناسب مانند پالت چوبی زیر آن‌ها قرار دهید.

شرایط حمل و نگهداری میلگرد اپوکسی

 • برای جلوگیری از آسیب به پوشش اپوکسی میلگرد هنگام بستن آن، از تسمه مصنوعی (از جنس الیاف نایلون یا پلی استر) استفاده کنید.
 • یکی از شرایط حمل و نگهداری میلگرد اپوکسی که باید به آن دقت شود، عدم استفاده از زنجیر و کابل بدون عایق در هنگام حمل میلگرد است، زیرا می‌تواند به آن آسیب بزند.
 • یکی دیگر از اصول حمل میلگرد اپوکسی این است که نباید این نوع میلگرد را روی زمین بکشید، زیرا پوشش آن صدمه می‌بیند.
 • سعی کنید هنگام نگهداری میلگردها میان آن‌ها فوم قرار دهید تا با هم برخورد نداشته باشند.
 • مانند میلگرد استیل، این نوع میلگرد را نیز باید روی یک سکوی مناسب مانند پالت چوبی قرار داد تا با زمین تماس مستقیم نداشته باشد.
 • میلگردها را در یک انبار تمیز عاری از هرگونه مواد آسیب‌زا نگهداری کنید.

نکات حمل و نگهداری میلگرد گالوانیزه

نکات حمل و نگهداری میلگرد گالوانیزه

 • هنگام حمل انواع میلگرد گالوانیزه سعی کنید احتیاط لازم را به خرج دهید تا پوشش گالوانیزه آن‌ها از بین نرود.
 • هنگام نگهداری میلگردهای گالوانیزه در انبار، آن‌ها را از سایر انواع میلگرد جدا سازید تا با میلگردهای دیگر تماس مستقیم نداشته باشند.
 • میلگردهای گالوانیزه را به مدت طولانی روی چوب نگهداری نکنید، زیرا این امر موجب آسیب دیدن و ایجاد لکه بر روی آن‌ها می‌شود.

شرایط حمل و نگهداری میلگرد سیاه

حمل و جا به جایی میلگرد سیاه یا میلگرد فولاد کربن، دارای اصول و نکات منحصربه‌فردی است که باید رعایت شود تا میلگرد آسیب نبیند:

 • یکی از شرایط حمل و نگهداری میلگرد این است که میلگرد با زمین تماس مستقیم نداشته باشد. برای این کار می‌توانید زیر آن سکوی مناسبی قرار دهید.
 • در صورت نگهداری از میلگرد در فضای باز، حتماً روی آن‌ها را با یک ورق پلی اتیلن یا یک پوشش مناسب دیگر بپوشانید.

سایر نکات حمل و نگهداری میلگرد که باید مد نظر قرار دهید

 • از آنجا که میلگردهای فولادی به شدت مستعد زنگ‌زدگی هستند، از نگهداری آن‌ها در شرایط آب و هوایی مرطوب یا مکان‌های دارای گل، خاک و رطوبت خودداری کنید.
 • اگر میلگرد شما پوسته‌پوسته شده است، عملیات ماسه‌پاشی را روی آن انجام دهید. از انجام هر گونه عملیات غیر استاندارد مانند کشیدن برس فلزی و … خودداری کنید.
 • هنگام کاشت میلگرد و بتن‌ریزی، دقت کنید که دمای میلگرد پایین باشد.

 ماسه‌پاشی روی میلگرد

 • از تابش مستقیم آفتاب روی میلگردها جلوگیری کرده و در صورت بالا بودن دمای آن‌ها، با آب‌پاشی مناسب دما را کاهش دهید. اگر میلگرد بیش از حد داغ بود، به هیچ وجه آن را داخل بتن قرار ندهید.
 • اگر پیش از استفاده روی میلگرد گرد و خاک مشاهده کردید، با آب‌پاشی کم خاک‌ها را از بین ببرید. پیش از کاشتن میلگرد در بتن صبر کنید تا به طور کامل خشک شود.
 • میلگردها نباید به صورت کلاف انبار شوند. آن‌ها را به صورت شاخه‌ای در انبار قرار دهید.
 • از مهم‌ترین شرایط حمل و نگهداری میلگرد، جلوگیری از خمیدگی بیش از حد آن است.

سوالات متداول

در رابطه با استفاده از میلگرد زنگ‌زده چه اصولی را باید رعایت کرد؟

طبق الزامات قانونی در رابطه با استفاده از میلگرد زنگ‌زده، اگر میلگرد تا حد پوسته‌پوسته شدن پیشرفت کرده است، به هیچ وجه نباید از آن در بتن استفاده کرد.

آیا میلگرد ضد زنگ نیز به شرایط و اصول خاصی برای نگهداری نیاز دارد؟

بله مخصوصا اگر بخواهید از این نوع میلگرد در فضای آزاد نگهداری کنید حتما لازم است که آن را روی یک سکوی مناسب قرار داده و  برای روی آن نیز از یک پوشش محافظ استفاده کنید.

نگهداری از میلگرد ضد زنگ

برای جلوگیری از زنگ زدن میلگرد چه کاری می‌توان انجام داد؟‌

راه‌های زیادی برای جلوگیری از زنگ زدن میلگرد وجود دارند که عبارتند از: اپوکسی و گالوانیزه کردن یا آغشته کردن میلگرد به برخی مواد شیمیایی.

سخن پایانی

برای حمل و نگهداری مصالح ساختمانی بخصوص میلگرد که نقش مهمی در استحکام ساختمان ایفا می‌کند، باید اصول و نکات خاصی را مد نظر قرار داد تا از زنگ‌زدگی، خمیدگی، شکستگی و تخریب آن جلوگیری شود. بازرس‌های ویژه ساختمان میلگردهایی که چنین مشکلاتی داشته باشند را تأیید نمی‌کنند و این امر موجب از دست رفتن زمان و ایجاد هزینه اضافی می‌شود. ناگفته نماند که استفاده از چنین میلگردهایی موجب آسیب‌دیدگی سازه و خطرات جانی و مالی بسیار خواهد شد.

در نتیجه، بسیار مهم است که شرایط حمل و نگهداری میلگرد ذکرشده در این مقاله را مد نظر قرار داده و حتما هنگام نگهداری از میلگردهای خود، آن‌ها را رعایت کنید. اگر به میلگرد ساده و میلگرد ترانس درجه یک نیاز دارید، می‌توانید محصول مورد نظر خود را از یک شرکت معتبر و باکیفیت مانند آذر گستر سدید تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *