راهنمای خرید

میلگرد ساده از میلگرد آجدار ارزان‌تر یا گران‌تر؟ + نحوه قیمت گذاری میلگرد ساده صنعتی

می‌دانیم که در بازار میلگرد، این محصولات و مقاطع فولادی را با نام‌های A1، A2، A3 و A4 می‌شناسند. میلگرد A1 همان میلگرد ساده یا صنعتی است که سطح آن صاف بوده و بیشتر از مصارف ساختمانی، در صنایع مختلف جهت تولید محصولاتی مانند پیچ و مهره، تجهیزات خودرو و غیره کاربرد دارد. از سوی دیگر، میلگردهای A2، A3 و A4 انواع آجدار میلگرد هستند که بیشتر در ساختمان‌سازی جهت تقویت بتن به کار می‌روند. با توجه به تحقیقات انجام‌شده، می‌دانیم که قیمت میلگرد ساده و آجدار با یکدیگر تفاوت دارد؛ اما این تفاوت چیست و قیمت گذاری میلگرد ساده به چه صورت انجام می‌شود؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم.

تفاوت قیمت میلگرد ساده و آجدار

قیمت میلگرد ساده و آجدار برای افرادی که در زمینه ساخت و ساز و پروژه‌های عمرانی فعالیت می‌کنند مهم خواهد بود. به صورت کلی طی یک سال گذشته به دلایل مختلفی اعم از انتخابات ریاست جمهوری، سیاست‌های داخلی کشور، تخصیص بودجه‌های پروژه‌های عمران و سیاست‌های دولت جدید مبنی بر ساخت و ساز، قیمت میلگردها رو به افزایش گذاشت.

تفاوت قیمت میلگرد ساده و آجدار

علاوه بر این، یک سری عوامل داخلی و خارجی نیز وجود دارند که بر قیمت میلگردها تأثیرگذار هستند. برای مثال می‌توان به قیمت دلار و قیمت میلگرد در بازار جهانی اشاره کرد. این دو عامل تأثیر مستقیمی بر قیمت میلگرد (چه ساده و چه آجدار) در بازار داخلی دارند و تحریم‌ها نیز یک عامل اضافی برای افزایش قیمت میلگرد هستند. علاوه بر این موارد می‌توان به عوامل دیگری از جمله نیاز به صنایع وابسته، نرخ عرضه و تقاضا، وضعیت مسکن، هزینه‌های حمل و نقل و ضایعات آهن نیز اشاره کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره می‌توانید به مقاله «عوامل تأثیرگذار بر قیمت میلگرد» مراجعه فرمایید.

با توجه به تمامی این عوامل، قیمت میلگرد ساده از میلگرد آجدار بالاتر است. در ادامه به بررسی دلایل این امر خواهیم پرداخت.

دلایل گران بودن میلگرد ساده

اما دلایل گران بودن قیمت‌گذاری میلگرد ساده چیست؟ همانطور که می‌دانید، میلگرد ساده یکی از مهم‌ترین تجهیزات در پروژه‌های ساخت و ساز و مواد اولیه مورد نیاز برای تولید بسیاری از محصولات صنعتی به شمار می‌رود. خرید میلگرد یکی از اصلی‌ترین کارهایی است که مدیران پروژه‌های عمرانی و تولیدکنندگان در صنایع مختلف باید انجام دهند. از این رو، آگاهی از قیمت این محصول برای چنین افرادی کلیدی است.

از مهم‌ترین دلایل گرانی میلگرد ساده، افزایش نرخ ارز و پروژه‌های عمرانی و ساخت و ساز بوده است؛ اما عوامل دیگری نظیر سیاست‌های منطقه‌ای نیز بر این موضوع تأثیر دارند. برای مثال افزایش نرخ تورم جهانی قطعاً به گران‌تر شدن قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی منجر می‌شود.

دلایل گران بودن میلگرد ساده

افزایش قیمت سوخت‌های فسیلی نیز بر قیمت میلگرد ساده تأثیر می‌گذارد؛ در واقع هنگامی که سوخت‌های فسیلی از جمله بنزین گران می‌شوند، تعرفه‌های حمل و نقل آهن‌آلات و فولاد نیز افزایش پیدا می‌کند که به گران‌تر شدن قیمت میلگردهای فولادی منجر خواهد شد. علاوه بر این، کارخانجات مختلفی که در سطح کشور به تولید میلگرد ساده می‌پردازند، با توجه به نوع میلگرد و کیفیت آن قیمت‌های متفاوتی را به بازار ارائه کرده و محصولات خود را با قیمت‌های مختلفی در بورس کالا قرار داده‌اند.

نحوه قیمت گذاری میلگرد ساده صنعتی

اکنون که تفاوت قیمت میلگرد ساده و آجدار و دلایل گرانی میلگرد ساده را می‌دانیم، می‌توانیم به نحوه قیمت گذاری میلگرد ساده بپردازیم. به صورت کلی می‌توان گفت یک سری عوامل هستند که هنگام قیمت‌گذاری میلگرد در نظر گرفته می‌شوند و بر قیمت میلگرد تأثیر مستقیم می‌گذارند. این عوامل عبارتند از:

۱- شمش فولادی

شمش فولادی به عنوان ماده اولیه به کار رفته در تولید میلگرد، نقش بسزایی در تعیین قیمت نهایی این محصول ایفا می‌کند. واحد نورد که وظیفه تولید مقاطع ساختمانی را دارد، شمش‌های فولادی مورد استفاده در ساخت میلگرد را تولید می‌کند. برای تعیین قیمت میلگرد باید ابتدا قیمت شمش فولادی را محاسبه کرد.

معتبرترین روش برای انجام این کار، استفاده از قیمت‌گذاری اتحادیه کشورهای مستقل مشترک‌المنافع (CIS) است. این اتحادیه، برخی کشورهای آسیایی را در بر می‌گیرد و جلساتی که برگزار می‌کند بیشتر بر تأمین منافع اقتصادی مشترک و نحوه برقراری با اقتصاد سایر کشورها متمرکز است. به دلیل نزدیکی اتحادیه CIS با ایران، تصمیمات نهایی آن‌ها بر بازار فولاد و آهن‌آلات ما نیز تأثیرگذار خواهند بود.

شمش فولادی

فرمول تعیین قیمت شمش در ایران با سایر کشورها متفاوت است. در حالی که قیمت شمش در کشورهای دیگر به میزان صادرات و واردات آن‌ها بستگی دارد، در ایران با فرمول زیر محاسبه می‌شود:

قیمت شمش در بازار ایران = قیمت شمش صادراتی در اتحادیه CIS × نرخ ارز نیمایی × ۸۰

۲- وزن میلگرد

یک عامل تأثیرگذار دیگر هنگام قیمت گذاری میلگرد ساده، وزن آن است. قیمت میلگرد تولیدی کارخانه‌ها در ایران بر اساس وزن هر شاخه از آن‌ها محاسبه می‌شود و همین موضوع نشان‌دهنده اهمیت و تأثیر وزن میلگرد بر قیمت آن است. وزن دقیق میلگرد را می‌توان با محاسبه وزن بر اساس مقیاس طول به دست آورد. هنگام محاسبه این امر، باید توجه کرد که میلگردها در کارخانه‌های مختلف، اندازه‌های وزنی متفاوتی دارند و بهترین مرجع برای تعیین میزان دقیق وزن میلگرد، جدول اشتال میلگرد است. برای محاسبه وزن میلگرد، از فرمول زیر استفاده می‌شود:

قطر × قطر ÷ ۱۶۲ × طول میلگرد = وزن میلگرد

۳- قیمت میلگرد در بازارهای جهانی

کشور ما به دلیل تعداد بالای کارخانه‌های تولیدکننده، یکی از مهم‌ترین صادرکنندگان میلگرد به بازارهای جهانی به شمار می‌رود و می‌دانیم که یکی از تأثیرگذارترین عوامل بر قیمت میلگرد، قیمت آن در بازار جهانی است. در حالت کلی، قیمت جهانی میلگرد همان قیمت محصول صادرشده است که برای محاسبه آن می‌توان از روش‌های زیر استفاده کرد:

  • قیمت یک شاخه میلگرد = وزن یک شاخه × قیمت هر کیلو
  • وزن یک شاخه میلگرد = وزن یک متر × طول یک شاخه
  • وزن یک متر میلگرد = ۱متر ×  ۱۶۲ ÷ قطر × قطر

سوالات متداول

چرا برخی میلگردها به شکلی دور از انتظار ارزان هستند؟

ارزان بودن این محصول می‌تواند در نتیجه عواملی مانند شمش نامرغوب و وزن غیراستاندارد میلگرد اتفاق بیفتد که هردوی این عوامل به ضرر خریدار هستند و باید از محصولاتی که چنین ویژگی‌هایی دارند دوری شود.

قیمت میلگرد

میلگرد سنگین بهتر است یا سبک؟‌

نوع میلگرد مورد نظر را باید بر اساس سازه انتخاب کرد. نمی‌توان به صورت کلی گفت میلگرد سنگین بهتر است یا سبک؛ زیرا وزن میلگرد باید بر اساس ترجیح مهندس سازه، مسائل اقتصادی و سایر عوامل مربوطه تعیین شود.

نتیجه‌گیری

میلگرد یکی از اساسی‌ترین تجهیزاتی است که هم در صنعت ساخت و ساز و هم صنایع دیگری مانند ساخت تجهیزات خودرو، پیچ و مهره و … به کار می‌رود. به دلیل اهمیت بالای این محصول، اطلاع از قیمت آن برای بسیاری از افرادی که در حوزه‌های مرتبط مشغول به کار هستند، ضروری است. در این مقاله سعی کردیم با معرفی عوامل دخیل در قیمت گذاری میلگرد ساده، شما را در این زمینه آگاه‌تر سازیم. با استفاده از فرمول‌های ارائه‌شده در این مقاله می‌توانید قیمت میلگرد مورد نیاز خود را محاسبه کنید. اگر به یک مرجع معتبر برای بررسی قیمت میلگرد ساده نیاز دارید، می‌توانید از طریق لینک درج شده قیمت این محصول را در سایت آذر گستر سدید مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *