راهنمای خرید

بندیل میلگرد چیست؟ قوانین لازم جهت بندیل‌بندی میلگرد

بندیل میلگرد و و قوانین لازم جهت بندیل بندی

مطمئنا همه‌ ما در مواقعی مثل خرید میلگرد، بارها کلمه‌ی بندیل را شنیده‌‌ایم، اما شاید اطلاعات زیادی از آن نداشته باشیم. به طورکلی می‌توان گفت بندیل برای بسته‌بندی میلگردها و دیگر محصولات فولادی در کارخانه‌ها استفاده می‌شود، اما همه چیز به همین توضیح ساده ختم نمی‌شود. اگر می‌خواهید به طور کامل با بندیل میلگرد و کاربردهای آن آشنا شوید در این محتوا با ما همراه شوید.

بندیل میلگرد چیست؟

بندیل برای بسته‌بندی محصولاتی که از جنس فولاد هستند، استفاده می‌شود. (دور محصول می‌پیچند) ظرفیتی بسته‌بندی در کارخانه‌های متفاوت، مختلف هست. دلیل استفاده از بندیل‌ میلگرد، مزایای گوناگون این ابزار است. از مهم‌ترین مزایای بندیل می‌توان به مقرون‌به‌صرفه بودن آن اشاره کرد که نسبت به دیگر بسته‌بندی‌ها بسیار کم هزینه‌تر است.

توجه: از بین محصولات فولادی، فقط میلگرد، پروفیل  و لوله‌هایی که حجم کم دارند را می‌توان با این روش بسته‌بندی کرد. توجه داشته باشید که میلگردهای موجود در یک بندیل بایستی، دارای طول یکسانی باشند.

بندیل میلگرد

چرا استفاده از بندیل میلگرد مهم است؟

بندیل‌ها محافظ بسیار خوبی هستند که از آسیب رسیدن به میلگرد جلوگیری می‌کنند؛ علاوه‌بر این بندیل‌ها مخصوصا نمونه‌های فلزی آن‌ برای حفظ امنیت در مسافت‌های طولانی بسیار قابل اطمینان هستند. در شرکت آهن گستر سدید نیز از بندیل‌های فلزی برای بسته‌بندی میلگردهای ساده استفاده می‌شود و شما بدون نگرانی بابت جابه‌جایی و انتقال میلگردها، می‌توانید با کلیک بر روی لینک و ورود به صفحه خرید میلگرد ساده برای مشاهده قیمت و خریداری آن‌ها اقدام کنید. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعاتی از روش‌ها و ضوابطی که در بندیل میلگرد به‌ کار برده می‌شود، به دست آورید.

قوانین لازم جهت بندیل‌بندی میلگرد

همان‌گونه که می‌دانید، بندیل گذاری آرماتورها به دو حالت کلاف و شاخه است (بسته به گرید فولادی که در ساخت به کار رفته و همچنین قطر میلگرد). میلگردها از نظر خواص شکل‌پذیری، مکانیکی، آنالیز شیمیایی و سختی به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:

فولاد نرم (S240)

اگر دارای قطرهای مساوی و کمتر از 12 میلی‌متر باشند، بسته‌بندی آن‌ها به صورت شاخه و کلاف است. اما فولادی که قطر برابر یا بزرگتر از 12 میلی‌متری داشته باشد، بسته‌بندی شاخه‌ای خواهد داشت.

فولاد نیمه سخت (S340,S400)

روش بسته‌بندی این نوع فولاد نیز همانند فولاد نرم است.

فولاد سخت (S500)

فولادهایی که جنس آن‌ها سخت است، بسته‌بندی‌ای به صورت شاخه مستقیم دارند.

وزن بندیل میلگرد

نوع میلگردهایی که در هر کارخانه تولید می‌شود، با به ضوابطی که در آن کارخانه وجود دارد، متفاوت بوده و وزنی متغیر دارد. به طور تقریبی میانگینی که برای وزن هر بندیل میلگرد گفته می‌شود، حدود 2 تا 5/5 تن است.

میلگرد ساده 18

تعداد شاخه‌ در هر بندیل

کارخانه‌ها میلگردهایی با ابعاد گوناگون تولید می‌کنند، این ابعاد بایستی مشخص و ثابت باشد؛ زیرا وزن هر بندیل را به مقدار وزن آن بر وزن هر شاخه تقسیم کرده و تعداد شاخه میلگرد را محاسبه می‌کنند. حال به‌عنوان مثال تعداد شاخه‌های یک بندیل را در زیر محاسبه کرده‌ایم.

از آن‌جایی که وزن هر بندیل میلگرد به طور تقریبی 2 تا 5/5 تن است، اگر بخواهیم تعداد شاخه یک بندیل 12 را حساب کنیم (وزن میلگرد ذوبی 12 معادل 5/10 کیلو)، تعداد میلگردها در هر بندیل 447 شاخه و در میلگرد 14 تعداد 313 است.

تناژ بندیل میلگرد

تناژ واحدی است که برای اندازه‌گیری میزان گنجایش حمل بار و بسته‌بندی روی هر بندیل میلگرد درج می‌شود. در واقع هر بندیل با توجه به متغیرهای مختلفی، ظرفیت و محدوده بسته‌بندی خاص خود را دارد. همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، به طور میانگین هر بندیل میلگرد وزنی در حدود 2 تا 5.5 تن را می‌توانند تحمل کنند و همین مقدار تناژ هم برای آن در نظر گرفته می‌شود.

کلام آخر

با توجه به نوشته‌های بالا فهمیدیم که بندیل، قطعه‌ای مفتولی یا ورق فلزی است و برای بسته‌بندی محصولات فولادی که دارای قطر کمی هستند، استفاده می‌شود. بندیل میلگرد نوعی محافظ است و باعث اطمینان خاطر از سالم ماندن و همچنین حفظ کیفیت میلگردها تا زمان تحویل به مشتری می‌شود. در ادامه پیشنهاد میکنیم جهت مشاهده توضیحات بیشتر با کلیک بر روی لینک مقاله میلگرد چیست؟ و انواع آن کدامند؟ را مطالعه کنید.

3 نظر در “بندیل میلگرد چیست؟ قوانین لازم جهت بندیل‌بندی میلگرد

 1. اسماعیلی گفت:

  بسیار مفید و آموزنده 👌🏼👏🏼

 2. اقبالی گفت:

  سپاس از مقاله مفیدی که در رابطه با بندیل میلگرد در اختیار ما قرار دادین

  1. کارشناس فروش گفت:

   خواهش می کنیم با انتشار مقالات مارو حمایت کنید دوست عزیز 🙏💐

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *