راهنمای خرید

اصطلاحات متداول در تولید میلگرد ساده

احتمالاً برای شما نیز اتفاق افتاده است که یک اصطلاح مربوط به صنعت فولاد و میلگرد را بشنوید و ندانید که معنی آن چیست. این موضوع کاملاً‌ عادی است، زیرا در هر صنعت، یک سری اصطلاحات تخصصی وجود دارد که به دلیل گستردگی صنایع نمی‌توان با همه آن‌ها آشنا بود. از این‌رو، ما اصطلاحات متداول در تولید میلگرد ساده را در این مقاله گردآوری کرده‌ایم تا شما را با این اصطلاحات آشنا کرده و درک مطالب مربوط به این حوزه را آسان‌تر سازیم. لطفا تا پایان با ما همراه باشید.

اصطلاحات رایج در تولید میلگرد ساده کدامند؟‌

مطمئنا اصطلاحات فراوانی در زمینه تولید میلگرد و مقاطع فولادی وجود دارد؛ ما در این بخش از مقاله سعی کرده‌ایم تا برخی از مهم‌ترین و همینطور متداول‌ترین اصطلاحات مربوط به تولید میلگرد ساده را برایتان شرح دهیم:

شمش

احتمالاً اصطلاح «شمش طلا» را قبلا شنیده‌اید. شمش فولاد که میلگرد از آن ساخته می‌شود نیز به همان معناست. در واقع شمش، محصولی فلزی با سطح مقطع مربع شکل که طول آن ۶ متر و ۱۲ متر است. شکل مربع این محصول، باعث می‌شود که انبار کردن و حمل آن آسان‌تر شود. شمش‌ها که در صنعت فولاد به دو نوع شمش نوردی و شمش ریخته‌گری تقسیم می‌شوند، معمولاً کاربرد مستقیم نداشته و به عنوان ماده اولیه برای تولید مقاطع فولادی مانند میلگرد به کار می‌روند.

شمش

بیلت یا شمشال

بیلت یا شمشال، نوعی مقطع مربعی یا دایره‌ای توپُر است که سطح مقطع آن کمتر از ۲۳۰ سانتی‌متر بوده و در بیان علمی به آن CCM نیز می‌گویند. شمشال‌ها به عنوان ماده اولیه در ساخت مقاطع فولادی از جمله میلگرد به کار می‌روند و در رده‌های مختلف (3SP با شکل‌پذیری و انعطاف‌پذیری بالا – 5SP غیرانعطاف‌پذیر) تولید می‌شوند.

بلوم یا شمشه

بلوم یا شمشه که به آن شمش فابریک هم می‌گویند، یکی دیگر از اصطلاحات متداول در تولید میلگرد ساده است که مشابه بیلت بوده با این تفاوت که سطح مقطع آن از ۲۳۰ سانتی‌متر مربع بزرگ‌تر است. این محصول نیز برای ساخت مقاطعی مانند: میلگرد، تیرآهن، قوطی، ناودانی، نبشی، سپری، ریل و غیره به کار می‌رود.

تختال یا اسلب

تختال، محصولی است که به شکل یک مقطع فلزی مستطیلی با ابعاد ۱٫۲۵×۱۲ متر و ضخامت ۲۳۰ میلی‌متر تولید می‌شود. این محصول بیشتر به عنوان ماده اولیه در ساخت ورق‌های فولادی، صفحات فولادی، لوله‌های درزدار و غیره به کار می‌رود و می‌توان آن را به دو روش مستقیم (ریخته‌گری پیوسته) یا غیرمستقیم (نورد گرم شمش) تولید کرد.

بندیل

بندیل، نوعی اصطلاح رایج برای بسته‌بندی محصولاتی مانند: میلگرد، لوله‌های بسیار نازک و شمش است که از طریق پیچیدن یک نوار فلزی یا پلاستیکی به دور تعداد مشخصی از این محصولات (با قطر، طول و ویژگی‌های مکانیکی یکسان) به وجود می‌آید. با توجه به نوع محصول، سایز آن و کارخانه تولیدکننده، در هر بندیل تعداد شاخه معینی قرار می‌گیرد و وزن مشخصی ایجاد می‌شود. وزن بندیل‌ها معمولاً بین ۲ الی ۵٫۵ تن متغیر بوده و برای تشخیص تعداد شاخه‌های موجود در آن‌ها، می‌توان وزن کل را به وزن هر شاخه تقسیم کرد.

بندیل

جوش‌پذیری

جوش‌پذیری، یکی دیگر از اصطلاحات متداول در تولید میلگرد ساده است. به فولادی که بتوان عملیات جوشکاری را به راحتی و بدون نیاز به تمهیدات خاصی روی آن انجام داد، اصطلاحاً جوش‌پذیر می‌گویند. داشتن یا عدم داشتن این ویژگی به نوع فولاد، ترکیب شیمیایی، ضخامت و میزان تنش‌های جوشکاری بستگی دارد. فولادی که جوش‌پذیری کافی نداشته باشد، هنگام عملیات جوشکاری ترک می‌خورد، بافت آن در محل جوش تغییر می‌کند و استحکام خود را از دست می‌دهد.

جدول اشتال

جدول اشتال، کتابی است که سال‌ها پیش توسط مارتا اشنایدر بورگر، اولین مهندس ساختمان زن آلمانی گردآوری شد. این کتاب تمامی خصوصیات مربوط به مقاطع فولادی ساختمانی استاندارد و پرکاربرد را در خود جای داده است و جداول وزنی، مساحت‌ها، ویژگی‌های هندسی مقاطع و … را دارد. جدول اشتال به عنوان معتبرترین مرجع برای تشخیص وزن استاندارد انواع میلگرد به شمار می‌رود.

سایر اصطلاحات رایج در بازار آهن‌آلات و تولید میلگرد ساده

  • دستگاه نورد میلگرد: دستگاهی است که برای نورد شمش و شمشال و تبدیل آن به میلگرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. ما پیش‌تر در یک مقاله دیگر به طور مفصل به فرآیند نورد میلگرد پرداخته‌ایم. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد نورد میلگرد به دست آورید، می‌توانید مقاله «نورد میلگرد به چه معنی است؟» را مطالعه کنید.

نورد میلگرد

  • رافینگ: رافینگ به فرآیندی گفته می‌شود که طی سه مرحله، از قطر شمش‌ها کاسته و طول آن‌ها را افزایش می‌دهد. این کار توسط دستگاه رافینگ انجام می‌گیرد.
  • فینیشینگ: این اصطلاح می‌تواند به دو معنی مورد استفاده قرار گیرد: در میلگردهای آجدار فینیشینگ به معنی مرحله آج‌زنی بوده و در میلگردهای ساده، فینیشینگ به معنی از بین بردن ناصافی‌ها و صیقلی کردن سطح میلگرد است.
  • کوره پیش‌گرم: نوعی کوره که در آن شمش‌ها با یک دمای معین (بسته به ابعاد شمش، شرایط نورد، نوع فولاد، تعداد مراحل نورد، دما در مراحل پایانی و غیره) حرارت داده می‌شوند تا دمای مورد نیاز برای نورد گرم را پیدا کنند. این کوره باید به گونه‌ای باشد که جهت جلوگیری از ناهمگونی، دما را به طور یکسان در تمام نقاط شمش پخش کند.
  • ترمکس: یکی دیگر از اصطلاحات متداول در تولید میلگرد ساده، ترمکس است که یک روش ساخت میلگرد بوده و به آن عملیات خنک‌کاری نیز گفته می‌شود. طی این فرآیند، فولادی که حرارت دیده است را توسط آب یا روغن به سرعت سرد می‌کنند تا سطح آن سخت و شکننده شود اما داخل آن نرم و منعطف باقی بماند.
  • خاموت: بخشی از یک شاخه میلگرد که خم شده و میلگردهای طولی را احاطه می‌کند. خاموت که به آن میلگرد عرضی نیز گفته می‌شود، وظیفه مقاومت در برابر نیروهای برشی و پیچشی را بر عهده دارد.

سوالات متداول

ریخته‌گری در تولید میلگرد ساده به چه معناست؟

ریخته‌گری، نوعی فرآیند شکل‌دهی است که طی آن، فلز مذاب را تحت نیروی فشار خلأ یا گریز از مرکز درون یک قالب می‌ریزند تا قطعه فولادی پس از سرد شدن، شکل قالب را به خود بگیرد.

تولید میلگرد ساده

فرآیند کوئنچ کردن در تولید میلگرد ساده یعنی چه؟

کوئنچ کردن نوعی عملیات حرارتی است که طی آن، قطعه فولاد را تا دمای بالاتر از دمای بحرانی گرم کرده و با سرعت زیاد در آب، روغن یا مواد دیگر غوطه‌ور می‌کنند تا خنک شود و خواص مورد نظر را به دست آورد.

سخن پایانی

در این مقاله به بیان اصطلاحات متداول در تولید میلگرد ساده پرداختیم تا درک مطالب مربوط به این حوزه را برای شما آسان‌تر سازیم. در صورت وجود هرگونه سوال یا ابهام‌، می‌توانید آن‌ها را با کارشناسان آذر گستر سدید در میان بگذارید. در پایان بهتر است بدانید که شرکت آذر گستر سدید به عنوان یکی از فعالان در گروه کالایی ساخت آهن و فولاد، از برترین تولید کنندگان میلگرد ساده در کشور محسوب می‌شود و شما می‌توانید میلگرد ساده مورد نیاز خود را از این کارخانه خریداری کنید. همچنین با ورود به صفحه خرید میلگرد ساده در سایت آذر گستر سدید می‌توانید قیمت میلگرد ساده را مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *