راهنمای خرید

نورد میلگرد به چه معنی است؟

نورد میلگرد به چه معنی است؟

اگر مقالات قبلی ما در رابطه با میلگرد و روش ساخت آن را خوانده باشید، احتمالا به کلمه «نورد» برخورده‌اید. افرادی که با صنعت فولاد آشنایی کامل دارند می‌دانند که نورد میلگرد چیست؛ اما اگر شما جزو این دسته از افراد نیستید، احتمالا کنجکاوید تا درباره این روش ساخت میلگرد و جزئیات مربوط به آن اطلاعات بیشتری کسب کنید. اگر اینطور است، تا پایان این مقاله از سری مقالات سایت آهن گستر سدید با ما همراه باشید.

نورد چیست؟

برخی از مقاطع فولادی (از جمله میلگرد، نبشی، ورق ، تیر آهن ، تختال و شمش) به صورت نیمه ساخته یا نهایی تولید می‌شوند و نیاز به عملیات نورد گرم دارند. یکی از مهم‌ترین محصولاتی که باید روی آن عملیات نورد  انجام گیرد، میلگرد ساده است. میلگردهای ساده مقاطع فولادی هستند که در صنایع مختلف به عنوان مواد اولیه برای تولید پین، پیچ و مهره، زنجیر، غلتک ، اتصالات و سایر ابزار و قطعات صنعتی کاربرد بسیاری دارند.

نورد چیست؟

به طور خلاصه می‌توان گفت نورد از روش‌های شکل‌دهی فولاد است که در آن، تغییر شکل فولاد از طریق عبور بین غلتک‌ها انجام می‌گیرد. در ادامه در رابطه با فرایند نورد میلگرد بیشتر صحبت می‌کنیم.

منظور از نورد میلگرد چیست؟

اما نورد میلگرد چیست و چگونه در ساخت میلگرد استفاده می‌شود؟ روش نورد در کیفیت میلگرد نهایی بسیار تأثیرگذار بوده و میلگرد‌هایی که به این روش ساخته می‌شوند، از کنترل کیفی دقیق‌تری برخوردار هستند.

در این روش، شمش‌ها یا قطعات فلزی وارد کوره‌های مخصوص شده و تحت حرارت ۱۱۰۰ درجه قرار می‌گیرند. به دلیل بالا بودن دما، شمش‌ها به طور پیوسته از میان غلتک‌ها عبور کرده و تغییر شکل می‌یابند. در این مرحله میلگرد شکل می‌گیرد و پس از فرم‌دهی شالوده آرماتورها، نوبت به مرحله آج‌زنی می‌رسد (البته این مرحله در تولید میلگرد ساده وجود ندارد، زیرا میلگرد ساده دارای سطح صاف و فاقد آج است).

روش نورد در صنایع فولادی دارای کاربردهای زیادی بوده و به دو روش سرد و گرم انجام می‌شود. دستگاه نورد برای عملیات متنوعی از شکل‌دهی و پرداخت فلز گرفته تا کم کردن ضخامت فلز و غیره استفاده می‌شود. این دستگاه همچنین برای شکل‌دهی تیرآهن، میلگرد آج‌دار و ساده کاربرد دارد. با استفاده از روش نورد، می‌توان حجم بسیاری از میلگرد را در مدت زمان کوتاهی تولید کرد.

انواع نورد میلگرد

انواع نورد میلگرد

همانطور که در قسمت «نورد میلگرد چیست» گفتیم، نورد به دو روش سرد و گرم انجام می‌شود که هر یک ویژگی‌های مربوط به خود را دارند. در ادامه قصد داریم هر دو روش نورد گرم و نورد سرد را خدمت شما معرفی کنیم:

نورد گرم

از آنجا که شکل‌دهی به فلز در دمای اتاق قابل انجام نیست، ساختن میلگرد با روش نورد گرم انجام می‌شود. طبق این روش، طی عملیاتی کنترل‌شده دمای یکنواختی به شمش فولاد می‌دهند تا تمامی نواحی آن گرم و شکل‌پذیر شده و از غلتک‌ها عبور کند تا شکل محصول نهایی را به خود بگیرد. فولاد زمانی قابلیت شکل‌پذیری را به دست می‌آورد که دمای آن، نسبت به دمای تبلور بیشتر شود.

طی فرایند نورد گرم، شمش‌های فولادی را به داخل دستگاه نورد هدایت می کنند تا از غلتک‌ها عبور کنند. در نهایت، فولاد نورد شده به غلطک که شکل محصول نهایی ( میلگرد ، نبشی ، تیرآهن ) را می دهد هدایت می‌شود. مهم‌ترین مزایای این روش عبارتند از: تولید قطر و اندازه مختلف میلگرد، قیمت ارزان‌تر و کاربرد بیشتر میلگردهای تولیدشده از طریق این روش در عملیات ساخت و ساز، ساخت قطعات صنعتی و …. اشاره کرد.

نورد سرد

اما نوع سرد نورد میلگرد ساده چیست؟ این روش نیز مشابه روش بالا بوده؛ با این تفاوت که روی میلگرد پردازش بیشتری انجام می‌دهند. در روش نورد سرد، میلگرد ساده خام با عبور از چند مرحله از جمله اسید شویی ،سر تراشی و عبور از قالب ( دوزه سایز مورد نظر ) تبدیل به میلگرد ساده ترانس (کششی) می شود .

روش نورد سرد مزایای بسیار زیادی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به: ابعاد بسیار دقیق میلگرد، تلورانس دقیق محصول، افزایش کیفیت سطحی میلگرد، سطح و ظاهر سیقلی و صاف ، مقاومت بالا، تحمل زیاد و غیره اشاره کرد. میلگرد تولیدشده با استفاده از این روش را برای تولید قطعات صنعتی ، پیچ و مهره و قطعاتی که در فرایند تولید آنها از قالب استفاده می شود ،به دلیل اینکه باید سطح و قطر آنها صاف و دقیق باشد.

البته قابل ذکر است که نورد میلگرد هم می‌تواند به صورت دستی انجام شود و هم اتوماتیک. جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تفاوت تولید میلگرد ساده با نورد دستی و نورد توسط دستگاه اتومات، می‌توانید روی لینک درج شده کلیک کنید.

سوالات متداول

تفاوت روش نورد سرد و نورد گرم در تولید میلگرد چیست؟

این دو روش مشابه هم هستند با این تفاوت که در روش نورد گرم، شمش‌های فولادی را با بالا بردن دمای کوره سرخ کرده و با غلطک ها شکل می دهند در حالی که در روش نورد سرد، فولاد میلگرد خام را با عبور دادن از قالب ها بدون گرم کردن به سایز مورد نظر شکل می دهند .

نورد میلگرد چیست

دمای مناسب برای روش نورد گرم در تولید میلگرد چیست؟

در روش نورد گرم، دمای کوره  باید بین ۸۰۰ الی ۱۲۰۰ درجه سانتی‌گراد باشد.

سخن پایانی

در این مقاله بررسی کردیم که نورد میلگرد چیست و به چند روش انجام می‌شود. در پایان، ذکر این نکته مهم است که روش نورد تأثیر قابل توجهی بر نیرو و گشتاور محصول داشته و قابلیت تغییر ابعاد و خواص مکانیکی میلگرد را نیز دارد؛ از این‌رو، محاسبه دقیق نورد میلگرد یک فرایند بسیار مهم در طراحی، اجرا و قیمت‌گذاری محصولات است. این کار نیازمند فرمول‌های تخصصی و دانش و مهارت کافی در این زمینه بوده و باید توسط متخصصان انجام شود.

میلگردهای ساده تولید‌شده توسط شرکت آذر گستر سدید همگی دارای بالاترین کیفیت و استاندارد بوده و با بهترین روش‌ها تولید شده‌اند. در صورت نیاز به این محصول، می‌توانید روی خرید میلگرد ساده کلیک کنید و یا از طریق شماره 02153261 با کارشناسان ما تماس گرفته و میلگرد مورد نیاز خود را سفارش دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *