مقالات

عوامل موثر بر قیمت میلگرد ساده کدام است؟

عوامل موثر بر قیمت میلگرد ساده

میلگرد از مهم‌ترین و پرمصرف‌ترین محصولات فولادی در سراسر جهان است که در انواع صنایع بخصوص صنعت ساخت و ساز کاربرد دارد. از پروژه‌های کوچک ساختمانی گرفته تا پروژه‌های عمرانی بزرگ، شهرسازی، ماشین‌آلات و … همگی به میلگرد وابسته هستند. میلگردها در دو نوع کلی ساده و آجدار به بازار عرضه می‌شوند و قیمت آن‌ها به عوامل مختلفی بستگی دارد. در این مقاله قصد داریم به بررسی عوامل موثر بر قیمت میلگرد ساده بپردازیم، زیرا قیمت میلگرد می‌تواند تأثیرات مستقیم و غیرمستقیم فراوانی بر زندگی ما داشته باشد، پس مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

مختصری در مورد انواع میلگرد

میلگردها به صورت کلی به دو دسته تقسیم می شوند: میلگرد ساده و میلگرد آجدار. هر کدام از این میلگردها با آلیاژ و ظاهر متفاوتی تولید می‌شوند. میلگرد ساده، به میلگردهایی گفته می شود که با استاندارد A1 تولید می‌شوند و سطح آن‌ها بدون آج است. در کارخانه آذر گستر سدید، این نوع میلگرد از قطر ۱۰ میلی‌متر تا ۴۲ میلی‌متر به صورت بندیل به وزن‌های ۲۵۰۰ کیلویی و ۴۵۰۰ کیلویی تولید می‌شود. میلگرد ساده در شاخه‌های ۶ و ۱۲ متری تولید می‌شود.
میلگردهای آجدار با استاندارد A2,A3,A4 تولید می شوند و در بیشتر مواقع، در صنعت ساختمان سازی و پروژه های عمرانی مورد مصرف قرار می‌گیرند. این نوع میلگرد از سایز ۸ الی ۳۲ به صورت کلاف و شاخه با طول ۱۲ متر در اکثر کارخانجات ایران تولید می‌شوند.

عوامل موثر بر قیمت میلگرد ساده کدامند؟

قیمت میلگرد ساده بر اساس تمامی مواد تشکیل‌دهنده آن و ارزش افزوده کارخانه تولیدکننده، تعیین می‌شود. قیمت مواد اولیه مانند سنگ آهن در بازار جهانی بر قیمت نهایی شمش و در نتیجه میلگرد، تأثیر مستقیم دارد. برای اطلاع از قیمت میلگرد ساده می‌توانید روی لینک درج شده کلیک کرده و قیمت روز انواع میلگرد ساده تولید شده توسط صنایع آذر گستر سدید را مشاهده کنید. هزینه‌های حمل و نقل، قیمت حامل‌های انرژی (آب، برق و گاز) و حتی در مواقعی قیمت نفت هم هزینه مواد اولیه را بالاتر می‌برد و در نتیجه قیمت میلگرد افزایش می‌یابد. شوک‌های هیجانی بازار که در پی اتفاقات سیاسی و اجتماعی رخ می‌دهند جزو عوامل موثر بر قیمت میلگرد ساده هستند. علاوه‌بر این عوامل، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

قیمت مواد اولیه

در ساخت میلگرد بیشتر آهن یا آلیاژ آن به کار می‌روند و سایر عناصر مانند نیکل و کروم نیز بر هزینه نهایی تأثیر می‌گذارند. درصد ترکیب این مواد مختلف با هم متفاوت بوده و تتغییراتی اعمال‌شده بر قیمت آهن، نیکل و کروم، بر قیمت میلگرد ساده تأثیرگذار است.

علاوه‌بر این، قیمت انرژی نیز جزو عوامل موثر بر قیمت میلگرد ساده به شمار می‌رود. هر کدام از مراحل فرایند ساخت میلگرد از جمله ذوب کردن آهن، ترکیب مواد و … نیاز به مصرف انرژی دارند که موجب بالا رفتن هزینه میلگرد ساده می‌شود. در اثر تحریم‌ها نیز برخی مواد در بازار کمیاب می‌شوند که همین عامل موجب بالا رفتن قیمت میلگرد خواهد شد.

 میلگرد های ساده

عرضه و تقاضا

این مهم‌ترین عامل تأثیرگذار بر قیمت محصولات و یکی از عوامل موثر بر بازار میلگرد است. تقاضای زیاد و عرضه کم، منجر به افزایش قیمت محصول می‌شود. برعکس، با افزایش عرضه و کاهش تقاضا، قیمت نهایی میلگرد کاهش خواهد یافت.

پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته در این زمینه توسط کارشناسان و مشخص شدن میزان عرضه و تقاضا در آینده نیز بر قیمت میلگرد ساده تأثیر دارد. به همین دلیل است که اقتصاددانان به بررسی این موضوع می‌پردازند تا از قیمت محصولات در درازمدت اطلاع پیدا کنند.

نوسانات ارزی

از آنجا که ایران جزو صادرکنندگان آهن در جهان است، نوسانات بازار ارز و بالا و پایین رفتن قیمت دلار از عوامل موثر بر قیمت میلگرد ساده هستند. از آنجا که قیمت‌های خرید، فروش و صادرات میلگرد به دلار محاسبه می‌شوند، هر تغییری در نرخ دلار بر قیمت میلگرد تأثیرگذار خواهد بود.

همچنین، برخی دیگر از مواد اولیه مانند نیکل از خارج کشور وارد می‌شوند که بالا رفتن نرخ ارز منجر به افزایش قیمت این مواد و در نهایت افزایش قیمت میلگرد ساده خواهد شد.

هزینه حمل و نقل

به دلیل وزن بالای میلگرد ساده و مواد اولیه آن، حمل و نقل یا واردات و صادرات آن هزینه بالایی به دنبال خواهند داشت. افزایش قیمت سوخت در سال‌های اخیر نیز موجب افزایش محصولات آهنی شده است و هزینه سوخت وسایل نقلیه از جمله کشتی و کامیون، بر قیمت نهایی میلگرد ساده تأثیر می‌گذارند.

علاوه‌بر این، به دلیل محدودیت‌ها و تحریم صنایع ایرانی از سوی دولت‌های خارجی، هزینه حمل و نقل دریایی و تجارت با سایر کشورها دچار افزایش شدیدی شده است که جزو عوامل موثر بر قیمت میلگرد ساده‌ به شمار می‌رود.

اقتصاد و تورم

همانطور که می‌دانید، تورم بر قیمت همه محصولات تأثیر می‌گذارد و هر سال قیمت همه‌چیز از جمله میلگرد را افزایش می‌دهد. همچنین، برخی از کشورهای توسعه‌یافته که مسئول تأمین فولاد و محصولات آهنی در سطح جهان هستند، از کارخانه‌ها و نیروی انسانی کشورهای توسعه‌نیافته بهره می‌گیرند که موجب افزایش تورم در این کشورها و قیمت محصولات آهنی از جمله میلگرد ساده می‌شود.

بورس محصولات فولادی و بورس کالا

شاخص صنعت، یکی از انواع شاخص‌های بورس است. این شاخص، سطح عمومی قیمت سهام شرکت‌های فعال در بخش صنعت را بیان می‌کند که عملکرد هر کدام از آن‌ها، تحت عنوان شاخص جداگانه‌ای مانند خودرو، دارو، فلزات اساسی و محصولات شیمیایی مورد بررسی قرار می‌گیرد. شاخص هر کدام از این صنایع، جزو عوامل موثر بر قیمت میلگرد ساده هستند که موجب افزایش یا کاهش آن می‌شوند.

محاسبه قیمت میلگرد ساده

محاسبه قیمت میلگرد ساده و نکات مهم هنگام انجام آن

با توجه به اینکه ساختمان‌ها باید از ایمنی کافی برخوردار باشند و در مقابل شرایط خطرناکی مانند زلزله مقاومت به خرج دهند، یکی از دغدغه‌های مهندسان ناظر تهیه میلگرد باکیفیت است که باعث می‌شود قیمت نیز یک عامل مهم به شمار رود. در محاسبه عوامل موثر بر قیمت میلگرد ساده نکات مختلفی باید مورد توجه قرار گیرند که عبارتند از:

  • متفاوت بودن قیمت میلگرد ساده تولیدشده توسط شرکت‌های مختلف بر اساس هزینه‌های مربوط به حمل و نقل و غیره
  • اهمیت کیفیت میلگرد ساده؛ هرچه کیفیت بیشتر باشد، قیمت بالاتر خواهد بود.
  • وزن و سایز میلگرد؛ توجه به این نکته مهم است که وزن کمتر، نشان‌دهنده غیراستاندارد بودن میلگرد است. حتی اگر خرید میلگرد سبک هزینه کمتری داشته باشد، در درازمدت مخاطرات و هزینه‌های تعمیرات و نگهداری بیشتری به دنبال خواهد داشت.

سخن پایانی

میلگرد ساده یکی از محصولات مهم در صنایع مختلف از جمله ساخت و ساز و خودروسازی است. خریداران این محصول همواره دغدغه قیمت آن را دارند که تحت تأثیر عوامل مختلفی است. در این مقاله عوامل موثر بر قیمت میلگرد ساده را بازگو کردیم تا آشنایی بیشتری با نحوه قیمت‌گذاری آن پیدا کنید. همچنین میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با کلیک بر روی لینک مقاله راهنمایی خرید میلگرد ساده را مطالعه کنید و جزئیات بیشتری را مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *