مقالات

شمش آهن چیست؟

شمش آهن

بسیاری از افراد می‌پرسند که شمش آهن چیست؟ در پاسخ باید بگوییم که شمش آهن از ذوب سنگ آهن بدست می‌آید. شمش قطعه‌ای از مواد نسبتاً خالص، معمولاً فلزی است که به شکلی مناسب برای پردازش بهتر، ریخته می‌شود. شمش‌ها معمولاً با سرد و گرم کردن در کوره به شکل مناسب فرم دهی می‌شوند.

مواد غیر فلزی و نیمه هادی به صورت فله نیز ممکن است به عنوان شمش نامیده شوند، مخصوصاً اگر در قالب ریخته گری شوند. شمش‌ها به طور معمول فلزات گران بهایی هستند؛ به عنوان مثال شمش طلا برای ذخیره ارز، استفاده می‌شود. شمش با فرآیندهای فلزکاری، آهنگری، نورد یا اکستروژن یا ترکیبی از آن روش‌ها به شمش تبدیل می‌شود.

به طور کلی می‌توان گفت که برای تولید مقاطع و محصولات فولادی نیاز به طی چند مرحله است، در نخستین مرحله مواد خام به گندله آهن و یا آهن اسفنجی و.. تبدیل شده و در مرحله بعدی تبدیل به شمش فولادی خواهند شد. سپس محصولات فولادی مانند میلگرد و تیرآهن با استفاده از این شمش‌ها ساخته می‌شوند. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تابه شما بگوییم شمش آهن چیست و چند نوع دارد.

شمش فولادی چیست

بعد از اینکه سنگ آهن به فولاد خام یا آهن اسفنجی تبدیل شد، برای فولادسازی و ایجاد مذاب فولاد در کوره و یا کانورتور، تبدیل به شمش فولادی می‌شود. از انواع این شمش‌ها می‌توان به بیلت، بلوم و اسلب اشاره کرد که در ادامه به توضیح هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

شمش آهن

انواع شمش آهن و فولاد

بیلت

این نوع معمولاً برای تولید محصولاتی مانند میلگرد و مفتول استفاده می‌شود و به آن ccm نیز گفته می‌شود. شکل ظاهری این نوع به شکل دایره‌ای شکل است و با سطح مقطع ۲۳۰ سانتی متری تولید می‌شوند. به شمش‌های ۱۰۰، ۱۲۰، ۱۲۵، ۱۳۰، ۱۵۰ و ۱۶۰ بیلت گفته می‌شود.

بلوم

ظاهری دقیقاً مشابه بیلت دارد، اما سطح مقطع و عرض آن از بیلت بزرگ‌تر است. از این محصول برای ساخت پروفیل، تیرآهن و ریل استفاده می‌شود و در اندازه‌های ۱۸۰۱۸۰، ۲۰۰۲۰۰، ۲۵۰*۲۵۰ موجود هستند.

اسلب

اسلب یا تختال برای تولید ورق‌های فولادی استفاده می‌شود و دارای ضخامت 23 سانتی متری و عرض 1.25 متر است. با توجه به میزان کربن موجود در اسلب ها گرید های مختلفی از ورق‌های فولادی تولید می‌شوند.

استانداردهای شمش ccm

شمش آهن دارای سه استاندارد 3sp، 4sp، 5sp است.

استاندارد های شمش آهن

از چه نوع شمشی برای تولید میلگرد استفاده می‌شود؟

در این بخش از مقاله شمش آهن چیست می‌خواهیم به شما بگوییم که برای تولید میلگرد از چه نوع شمشی استفاده می‌شود. در تولید محصولات فولادی مانند میلگرد باید به سایز، میزان کشش، نرمی و انعطاف‌پذیری آن توجه شود، از شمش‌های با کربن کمتر برای ساخت محصولات با سایز کمتر و برای تولید مقطع دارای سایز 14 تا 40 از شمش‌هایی با میزان کربن 14 تا 35 استفاده می‌شود. همانطور که گفتیم برای تولید میلگرد از بیلت و برای تولید انواع میلگردهای صنعتی قطر بالا از بلوم‌ها استفاده می‌شود که دارای اندازه‌های بزرگتری از بیلت هستند. قیمت میلگرد به طور مستقیم از قیمت شمش و مواد خام اولیه مانند سنگ آهن تاثیر می‌پذیرد.

کلام آخر

در این مقاله سعی بر آن بود که شما مخاطبین عزیز را با شمش آهن و انوع آن آشنا کنیم. شما می‌توانید برای خرید انواع مختلف میلگردهایی ساده صنایع فولاد آهن گستر سدید که از بهترین شمش‌های آهن تهیه شده‌اند باکلیک بر روی لینک و وارد شدن به صفحه قیمت میلگرد ساده از قیمت ها مطلع شوید واقدام به خرید کنید.

یک نظر در “شمش آهن چیست؟

  1. عارفی گفت:

    عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *